17 kwietnia 2012

Dietetyczny sernik na zimno

Powiem tak - robiłam już trzy wersje, wszystkie są bardzo smaczne. Podam ilość składników na wersję drugą, ponieważ tę miałam zapisaną. Sernik jest dietetyczny i oczywiście zdrowy. Polecam każdemu, kiedy ma ochotę na coś słodkiego, gdyż zaspokaja wewnętrzną potrzebę organizmu oraz ze względu na dużą ilość białka można potraktować go jako samodzielny posiłek. Jego smak przypadł do gustu również osobom, które nie są na diecie, a więc to podnosi jego wartość, czyż nie? :) Robi się go bardzo szybko, a pomysł na przepis zaczerpnięty jest stąd: gazeta.pl


SKŁADNIKI

500g chudego twarogu
400g serka homogenizowanego naturalnego
250g jog nat
ok. 7 łyżek brązowego cukru trzcinowego (można więcej, jeśli ktoś gustuje w bardziej słodkich deserach, ale ja wolę jego słodycz podsycić większą ilością rodzynek) lub łyżka miodu i 3 łyżki cukru brązowego trzcinowego
3-4 garści rodzynek
6 pełnoziarnistych herbatników
ok. 1/2 szklanki mleka 0,5%
ok. 3 płaskie łyżki żelatyny
opcjonalnie woda lub mleko do rozrobienia żelatyny
sok z cytryny (na oko)


PRZYGOTOWANIE

Twaróg jak najdokładniej mielimy, Dodajemy serek oraz jogurt.
Cukier mielimy na puch i sypiemy do masy. Do mieszanki wyciskamy sok z cytryny (może też być ulubiony aromat) oraz sypiemy rodzynki i dokładnie mieszamy.
Mleko gotujemy bądź dobrze nagrzewamy. Żelatynę mieszamy z wodą lub mlekiem w oddzielnym naczyniu, najlepiej zacząć to robić, kiedy wiemy, że zaraz trzeba ją będzie dodać do gorącego mleka, ponieważ z czasem zaczyna coraz bardziej pęcznieć. Gdy mleko ma wystarczająco wysoką temperaturę, rozpuszczamy w nim przygotowaną żelatynę, a gdy ta jest już całkiem płynna - odstawiamy do wystygnięcia.
Herbatniki rozkruszamy w palcach i sypiemy do: a) pucharków deserowych / filiżanek b) jednego większego naczynia przeznaczonego do ciasta na zimno.
Kiedy żelatyna jest przestudzona - wlewamy ją do masy serowej i dokładnie mieszamy, następnie całość wylewamy do przygotowanego szkła. Warto po wierzchu posypać ciasto rodzynkami, ponieważ zanim stężeje (dosyć szybko to robi w zimnym), rodzynki mogą opaść na dno.


PODANIE

Jeśli sernik mamy w pucharkach, nic nie trzeba robić, ewentualnie posypać go bakaliami, polać ulubionym sokiem, miodem czy tym podobne. Zaś jeśli jest to jedno, duże ciasto - kroimy kawałek wielkości 220g (porcja) i się zajadamy. Niedawno policzyłam kaloryczność dla podobnej wersji i wyszło mi w jednej porcji "aż" 240kcal! Czy to nie cieszy osoby będącej na diecie? ;-) Sernik nie jest tak kaloryczny jak tradycyjne ciasta, ponieważ jest w nim dużo mniej cukru, a brakuje kalorycznej margaryny i jajek. Nie wspominając już o tym, że źródło wartości odżywczych z tej wersji sernika jest jak najbardziej wskazane.

 

Smacznego!

1 komentarz:

Zapraszam do wyrażenia opinii :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...